5 automehaničarskih tajni

5 automehaničarskih tajni koje će vam uštedjeti novac

Automobili su kompleksni i uvijek zahtijevaju nekakvo održavanje. Većinu održavanja, pogotovo kod kompleksnijih kvarova, treba prepustiti stručnjacima, ali nešto možete napraviti i samostalno. Ipak, postoje neke tajne koje je dobro znati i kada vam se dogode moći ćete ih riješti sami bez da idete kod automehaničara te gubite vrijeme i novac.

Signalne lampice na instrument tabli

Auto vam puno toga može i hoće reći putem signalnih lampica. Ako u jednom trenutku primjetite da vam istovremeno svijetli više lampica kao što su “Check engine”, “ABS”, “ESP” to ne mora odmah značiti da je sve navedeno u kvaru.

Najvažnija lampica koju trebate provjeriti je “Check engine” i najčešće kada se taj uzrok riješi prestat će svijetliti i ostale lampice. Razlog je sljedeći, kada dođe do problema, bio on mehanički ili softverski, te se upali “Check engine” lampica računalo automobila u tom trenutku često zna isključiti i druge pomoćne sustave kao što su npr. “ABS” i “ESP”.

Zato nema smisla da se pojavite kod automehaničara i kažete da prvo krene od rješavanja EPS-a, a ostalo ćete kasnije. Upravo suprotno, prvo riješite uzrok problema vezanog uz “Check engine” lampicu.

Lampica za obavezno održavanje automobila (maintenance required)

Kada vam se upali ova lampica ne morate se uopće brinuti, pod uvjetom da redovitno održavate automobil tj. mijenajte ulje i filtere.

Proizvođači automobila stavljaju ovu lampicu kako bi zapravo uplašili vozače koji će kada vide da im ova lampica svijetli odmah otići kod automehaničara jer će misliti da se događa nešto strašno.

Ova lampica se pali u redovnim intervalima, ovisno koliko je proizvođač stavio – to može biti svakih 10 ili 15 tisuća kilometara ili bilo koji drugi raspon.

U nekom slučaju to bi značilo da ako godišnje prođete više od 30 tisuća kilometara da će vam se ova lampica dva puta godišnje upaliti. Mehaničar će vam prilikom zamjene ulja i filtera poništiti interval koji opet kreće od nule.

Ako vam se lampica ubrzo nakon servisa ipak upali možete ju samostalno ugasiti tj. poništiti interval. Dovoljno je ‘proguglati’ – ‘kako poništiti servisni interval’ + marka automobila.

Aditivi za gorivo ili ulje

Ako aditivi postoje ne znači da ih trebate koristiti. Lijepo je održavati automobil, ali ne treba niti pretjerivati jer taj se novac sigurno može iskoristiti na bolji način. Ako ništa drugo, za cijenu kupovine aditiva možete napisati nekoliko litara goriva i provozati se.

Jedino kada je opravdano koristiti aditive je ako stvarno vozite krntiju kojoj adivitima želite pomoći da izdrži još neko vrijeme u voznom stanju. Ipak, i u tom slučaju aditivi su samo privremeno rješenje, a trebate riješiti pravi uzrok.

Znači, ako redovno održavate svoj automobil, mijenjate ulje i filtere, stvarno nema potrebe za kupovinom i korištenjem aditiva.

Ne radi grijanje u automobilu

Ako vam grijanje u automobilu prestane raditi ne mora odmah značiti da je otišla klima ili hladnjak automobila.

Često uzrok može biti vrlo jednostavan, a to je niska razina antifriza. Znači, ako u hladnjaku automobila nema antifriza nema tekućine koja se može ugijati i koja će onda putem ventilatora stići do kabine vozila. Ako nema dovoljno antifriza hladnjak automobila većinom će biti ispunjen zrakom koji neće niti može prenijeti toplinu do kabine.

Datum proizvodnje akumulatora

Prilikom kupovine akumulatora obavezno pogledajte datum proizvodnje utisnut u tijelo akumulatora jer ne znate koliko je neki akumulatora dugo stajao na polici.

To je pogotovo slučaj ako negdje vidite velike “piramide” sa akumulatorima. Možete samo zamisliti koliko dugo će stajati akumulatori na dnu “piramide”. Takav akumulator ne želite jer platit ćete novi akumulator, a dobiti onaj koji je već počeo stariti, a taj proces je nepovratan – barem bez specijalizirane opreme.

Znači, ako kupujete novi akumulator uvjerite se da onaj koji uzimate nije stariji od mjesec dana.